Kto vyhral Sverepec 2015? Motokros/Enduro, Terén

Výbuchy počasia, trocha nespravodlivosti, bojové podmienky, ale aj perfektne nachystaná trať, také boli motokrosové MMSR vo Sverepci.

V žiadnej triede nechýbala dráma. Čo nestihlo počasie, to skomplikovalo predbiehanie jazdcov o kolo.

V MX2 Junior to vyzeralo na suverénne víťazstvo Šimona Jošta. V prvej jazde by mu možno stíhal Sebastián Tököly, ale ten pokazil štart a prebil sa len na 2. miesto. Do druhej jazdy nastúpilo len 7 jazdcov. Šimon a Jojo Posluch sa niekde zamotali, stratili kopec času a vedenie prevzal Ladík Kolaja, ktorý ho už do konca nepustil. Rasťo Hornáček ani neodštartoval: “Bol som meter od vyznačenej zóny a nepustili ma na štart.” Škoda, lebo kopec iných jazdcov ani nemalo záujem nastúpiť.

DSC_4274

Vo veteránskej MX4 nedal nikomu šancu Martin Žerava. Je aktuálnym majstrom sveta tejto triedy, tak sa to dalo čakať. Chvíľu s ním v extrémnych podmienkach bojoval Ivan Černý, keď sa mu podarilo Martina predbehnúť na štarte.

Martin Žerava ide špicu aj v kráľovskej triede MX1/MX2. V prvej jazde dal holeshot, ale hneď na prvom zjazde spadol. Rýchlo sa však zdvihol a pokarčoval na 6. mieste. Nakoniec stihol byť v cieli 3. Do druhej jazdy MX1 však nenastúpil: “Jednu motorku som mal poškodenú z prvej jazdy a druhú som mal po MX4 tak obalenú blatom, že sa s tým nedalo ísť a nestihli sme to umyť.”

s20150621_144615

Marek Sukup sa zdal byť suverénom v MX1. Nikto nemal jeho rýchlosť a vypracoval si vyše 30- sekundový náskok. V polovici preteku mal ale kolíziu s okolečkárom. Stratil niekoľko pozícií, a tak musel až  do konca fest ťahať za plyn, aby sa dostal aspoň na 2. miesto.

Rovnaký problém mal aj Tomáš Šimko z MX2. Po marekovom zaváhaní chvíľu dokonca viedol aj celkové poradie, ale potom sa tiež zdržal pri predbiehaní jazdca o kolo, a tak sa Martin Kohút dostal do vedenia. V skutočnosti to bolo jedno, lebo si každý išiel svoju kategóriu. Pred druhou jazdou sa Tomášovi príliš pokračovať nechcelo: “Kto bude platiť tie spojky? V takom blate dostáva motorka strašne zabrať. Pre mňa je teraz aj tak priorita český majstrák.”

DSC_4374

Ďalší v MX2 vo výbornej forme je Richard Šikyňa. Aj sa zdalo, že má rýchlosť, aby mohol Šimkovi dýchať na krk, ale nestalo sa tak. V druhej jazde malo viacero jazdcov v úvode “spoločné problémy”, tak začínal úplne zo zadu.

Ďalší mlaďas v MX2 Denis Poláš sa síce zúčastnil, ale do veľkých bojov príliš nezasahoval. Má totiž natrhnuté väzy v kolene a je otázne ako rýchlo sa mu podarí dať dokopy. Jeho nový tímový kolega Milan Špičák mal tiež ambíciu potrápiť Šimka, ale blato mu nesedí, tak bol rád za 3. a 2. miesto.

s20150621_172955

Martin Kohút sa už mesiace trápi s kolenom, podstúpil niekoľko operácií, ale jeho návraty boli vždy len na chvíľu, kvôli opakujúcim sa ťažkostiam s kolenom. Prvé a druhé miesto v ťažkých podmienkach vo Sverepci neboli zlé, hoci on mal iný názor: “Nič moc výkon, tvrdli mi ruky a musel som zvolniť, ale koleno drží.”

s20150621_101058

Dakarista Štefan Svitko si rád chodí pomerať sily aj s motokrosármi. Vo Sverepci sa smial: “Všetci hovoria, že keď je blato, že to je ako enduro, ale veď to je motokros. Keď polovička vypadne ako v Šenkviciach, tak môžem zas vyhrať.”

Ďalší zástupca “lesných jazdcov” Miro Ševela, ide dokonca s endurovou motorkou- dvojtaktnou TM 300EN. Dvakrát sa dotiahol na Števa Svitka a dvakrát išiel k zemi: “Najprv som spadol sám, a potom pri dopade z veľkej lavice sme sa zaplietli s ďalším jazdcom. Motorke takéto podmienky tiež sadli.” Miro sa výbornými výkonmi posunul v tabuľke celkového poradia MMSR na 8. miesto.

s20150621_172401

Mára Sukup s Bučkom si hovoria o pretekoch svoje:

Budú nasledovať rozhovory aj s Martinom Kohútom, Denisom Polášom, Rudolfom Weschtom a Michalom Votroubkom.

Výsledky

Foto: Janko Buchel a môj telefón.

Kto vyhral Sverepec 2015?
2 votes, 5.00 avg. rating (96% score)

Komentáre