Nemám, nedám, nepožičiam! Motokros/Enduro, Terén

Neochota mnohých slovenských firiem podporovať šport je známa. Dôvodov je veľa, mohli by sme sa o nich baviť ešte niekoľko rokov. Nájdu sa však aj také firmy, ktoré aktívne vyhľadávajú možnosti propagácie svojej firmy alebo výrobkov cez šport. To, že ich je hriešne málo, nie je až také zaujímavé ako dôvody prečo. Po prečítaní rozhovoru nadobudnete dojem že vlastne prehlupujú tí, čo nepodporujú šport. Za Venimex Slovakia odpovedá Juraj Maráček, za Racing99 Tomáš Bučenec.

Venimex Slovakia predáva LED svetlá, čo s motoršportom nemajú nič spoločné a napriek tomu sa im oplatí byť hlavným partnerom motokrosového tímu Racing99. Bolo to treba z nich ťahať ako z chlpatej deky, ale nakoniec skutočné dôvody prezradili.

Ako vzniklo spojenie Venimex-Raccing99?
Tomáš Bučenec: “Juraj ako motorkovo chtivý pretekár a motoristický fanúšik, sám aj ako čerstvý víťaz posledného Funcupu v skupine C 😉 dlhé roky chodil na preteky len pozerať, ešte keď som ja závodil. Nastal však “generačný problém”.

11218752_782358661883761_8686203016149112916_n

Prečo ste sa dali dokopy?
Juraj Maráček: “Pretože Tomino je dosť úspešný kauč tímu a menežéris. Pomáha nám to výrazne v propagácii našej firmy.”

Tomáš Bučenec: “Prvotné bolo to, že chodili na preteky a videli čo robíme, tak prečo neísť do toho. Výsledky nám idú aj teraz zase, tak sa tomu tešíme. Samozrejme je to prínosom aj pre našeho nového partnera. My sme radi za ich pomoc a na oplátku sa im snažíme robiť dobré meno.”

Juraj Maráček: “Na pretekoch sa premelie veľa ľudí a strašne sa zvýrazní meno našej spoločnosti, keď sme spájaní s úspešným tímom. Spoločnosť napreduje a takto môžme dať ľuďom vedieť o sebe, čo robíme.”

11150625_782358441883783_8109820682230768232_n

Koho sa touto cestou cez šport snaží Venimex osloviť?
Juraj Maráček: “Všetkých ľudí! Robíme svetelnú techniku, od interiéru cez exteriér- domy, pouličné lampy, osvetlenie na kľúč. Stačí len poslať “dwg” súbor a my sa už o všetko ostatné postaráme.”

Je mesiac po prvých pretekoch na Myjave. Ide spolupráca podľa predstáv?
Juraj Maráček: “Spolupráca je výborná! Chlapci odvádzajú také výsledky aké si predstavujem (1. miesto v MX1 Marek Sukup a 2. miesto Denis Poláš v MX2) aby sme stále boli v popredí, pretože keď sú tí chalani na bedni a má na prsiach obrovské logo našej spoločnosti, tak každému to vŕta v hlave, že niečo tam má napísané. Ťuknem si to do internetu a automaticky mi vyhodí stránku.”
Tomáš Bučenec:Samozrejme my aj odprezentovávame ich výrobky. V depe sú naše stany vysvietené výrobkami od Venimex Slovakia už večer pred pretekmi a aj v deň pretekov je to vystavené všetkým na očiach.”

s20150430_214343

Za akých podmienok je predpoklad na ďalšiu spoluprácu?
Juraj Maráček: “Keď sa chlapci budú naďalej umiestňovať a zvyšovať si popularitu a zviditeľnňovať tím VenimexRacing99.”
Tomáš Bučenec: Zatiaľ to funguje a nevidím dôvod ani aby sa rozmýšľalo nad inými riešeniami. V našom hospitality sa premelie kopec významných ľudí, aj kopec našich partnerov a to sú mimoriadne zaujímavé kontakty pre Venimex Slovakia.”

Takže v tvojom tíme sa stretávajú ľudia kvôli obchodnej spolupráci?
Tomáš Bučenec: Presne to je 1 z hlavných dôvodov.”
Juraj Maráček: “Na Myjavu prišla do tímu pozrieť zástupkyňa firmy OMS, čo je fabrika s ktorou spolupracujeme a bola nadšená atmosférou, že niečo robíme a snažíme sa preraziť na trhu aj týmto spôsobom cez šport.”
Tomáš Bučenec: Veď na Myjave bolo 5-6 tisíc divákov. My v takejto strhujúcej  atmosfére poskytujeme zázemie na obchodné rokovania. Všetky zúčastnené strany to oceňujú. Nehovoriac, že náš tím je vidno aj v médiach.”
Juraj Maráček: “Aj vďaka propagácii na Myjave sa nám podarilo vyhrať zákazku nového obchdného partnera. A to sú už konkrétne výsledky spolupráce.”

11209718_782362211883406_6665691193162793275_n

Je celkom slušný predpoklad, že výsledky budú a aj obojstranná spokojnosť. Ako sa bude ďalej rozvíjať spolupráca?
Juraj Maráček: “Naberieme viac jazdcov, a keď budú mať chlapci výkonnosť a Tomino to zvládne ukaučovať, tak možno aj majstrovstvá sveta.”
Tomáš Bučenec: My robíme motokros a Juraj má koníček cestné motorky, kde s ním chodíme robiť zázemie. Rád by som sa vrátil ešte k tej spolupráci. Seriál MMSR je po celom Slovensku, od Myjavy až po Mníšek nad Hnilcom. Veľa ľudí chodí za mnou a pýta sa ma, čo to je tá firma. Ja len ukážem “toto- na stĺpe čo svieti”. Spolupráca je taká, že sa snažíme, aby to bolo z obidvoch strán výhodné. Pre našich partnerov poskytujeme pojazdnú kanceláriu na pretekoch po celom Slovensku. Tým, že sme známy tím, tak za nami radi prichádzajú významní ľudia, ktorí sú zaujímaví pre Venimex Slovakia. Treba povedať, že aj ľudia z ostatných tímov nie sú kontakty na zahodenie.”

11209632_782363511883276_4569370364075363146_n

Zo všetkých strán počuť sťažovanie, že do športu nejdú peniaze. Podnikatelia sa sťažujú, že sa im to neoplatí, nič z toho nemajú. Zrazu sa tu nájdu 2 mladí ľudia, ktorí sa dali dokopy a spolupráca funguje k obojstrannej spokojnosti. Ako je to možné?
Juraj Maráček: “Tomášov tím dáva výsledky, preto je tam sledovanosť a návštevnosť jeho stanu, a preto to pre nás robí nenormálnu reklamu, tento druh reklamy nám prináša väčšie výsledky v obratoch ako iné, a preto do nej dávame peniaze. A čím viac peňazí do tímu dáme, tým lepšie podmienky budú mať chlapci na dosahovanie výsledkov.
Reklamné podmienky sú pre nás dosť tvrdé, ale zas aj z našej strany sú tvrdé. Nie je to totiž lacný špás. Cena za propagáciu je vysoká, ale nám to výrazne pomáha.”

10421964_782367741882853_3635243332144377415_n
Nie je to teda tak, že ste úspešná firma a chcete sa len blisnúť pred ľuďmi?
Juraj Maráček: “Pre mňa nie. Business je na prvom mieste, potreboval som nejakú viditeľnejšiu reklamu ako len internetovú stránku. Je to pre nás chodiaca reklama. Začala spolupráca s tímom Racing99 a zrazu nás kontaktovali z Maďarska, že by chceli s nami obchodovať vo svetlárenskom businesse. Chalani boli trénovať v Maďarsku, všimli si ich a zistili, že Venimex Slovakia robí nízkoenergetické svietidlá. Kontaktovali nás vysokopostavní ľudia, že chcú ísť s nami do tohoto businessu, či im nepomôžeme.”
Tomáš Bučenec: Pre nás to zas neznamená, že si len na tričká dáme logo a koniec, ale najdôležitejšie je aj tak to,  že poskytujeme pojazdnú kanceláriu s výnimočnou atmosférou, kde sa ľahšie uzatvárajú obchody.”

s11355493_10153029800683155_1217619200_n
Juraj Maráček: “Pre nás je zas dôležité, že mám rozpis pretekov, viem vopred kontaktovať tamojších obchodných partnerov a pozvať ich na podujatie. V tíme mám zas priestor sa stretnúť a prejednať, čo potrebujem. Určite je to pre mňa lepšie ako sa stretnúť v kancelárii. Na pretekoch je uvoľnenejšia atmosféra, nie ako medzi 4 stenami. Ešte k tomu sa aj vyhráva a fandia tisíce ľudí. Je to o veľa príjemnejšie.”
Tomáš Bučenec: Kdekoľvek pôjdeme, tak si pozvú obchodných partnerov z regiónu. Najdôležitejší je predsa ten prvotný kontakt. Ostatný business sa dohaduje potom, ale kontakt tam už je.”

Zamysleli ste sa niekedy prečo Marlboro pchá milióny do Ducati alebo Ferrari, napriek tomu, že nikde na pretekárskych strojoch nenájdete ich logo, dokonca už ani napodobeninu? Majú len hospitality s popolníkmi. Žeby rovnaké dôvody?

Foto: Ján Buchel a MH

Nemám, nedám, nepožičiam!
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Komentáre