Ako nezničiť guferá na tlmičoch Tip/Test, Tip/Trik

Nasadiť a zatiahnuť predné koleso zvládne každý, ale je jedna veľmi, veľmi dôležitá finta, ktorá má zásadný vplyv na funkciu tlmičov a hlavne na životnosť gufier. Je to správny postup pri zaťahovaní predného kolesa.

Príliš zatiahnutá oska predného kolesa znamená, že predné teleskopy nie sú rovnobežné, ale idú do O. Jedná sa o 1-2 milimetre, ale to je dosť na to, aby vznikal neprimeraný tlak na guferá. Nie je ťažké si predstaviť, že keď sa také guferko na vnútornej časti “nohy”musí stlačiť o milimeter, čo to s ním narobí a ako to skracuje jeho životnosť. A deje sa to pri každom stlačení tlmiča.

Ďalšou závažnou vecou je, že vzniká neprimerané trenie a tlmič samozrejme nemôže fungovať ako by mal. Zadrhávajúce tlmiče nie sú snom žiadneho motorkára. Stále sa tu bavíme len o guferách, ale krivo idúce nohy teleskopov spôsobujú, že vlastne väčšina pohybujúcich sa častí zadrháva o tie nepohybujúce sa, a teda dochádza k nadmernému opotrebovaniu týchto súčiastok. Inými slovami, ničeniu tlmičov. Potom už nestačí len vymeniť lacné tesnenia.

Finta na správne fungovanie tlmičov je nasledovný postup:

– najprv dotiahnuťcentrálnu matku na oske

DSC02980

– zatiahnuť 2 šrouby na ľavej nohe (na strane brzdy), stiahnuť osku a momentovým kľúčom prekontrolovať, či je centrálna matka dostatočne zatiahnutá.

DSC02981

– skontrolovať, či sú šrouby na pravej nohe dostatočne povolené, aby sa oska mohla voľne hýbať, následne niekoľkokrát prepružiť tlmiče

DSC02982

– zatiahnuť 2 šroubiky na pravej nohe (ideálne, keď je tlmič stlačený) a je hotovo.

DSC02983

– pre tých, čo uprednosňujú americké prípravky existuje takáto vecička: Motion Pro ForkTru

20150401_074650

– funguje jednoducho

20150401_22333920150401_223356_resized

 Dodržanie tohoto jednoduchého návodu zabezpečí nielen dlhšiu životnosť gufier a tlmičov, ale najmä ich správne fungovanie. Je zbytočné mať najlepšie tlmiče na svete, keď nebudú pracovať tak ako ich naladili.

Inštruktážne video s človekom, pre ktorého sú správne fungujúce tlmiče alfa-omega:

Ako nezničiť guferá na tlmičoch
2 votes, 5.00 avg. rating (96% score)

Komentáre