Továrenské stroje v japonskom majstráku. Motokros/Enduro, Terén

Automaticky berieme, že fabrickí jazdci v majstrovstvách sveta, prípadne v AMA, majú tú najdokonalejšiu, najnovšiu techniku akú ľudstvo bolo schopné vytvoriť. Je to však iba ilúzia. Výnimkou je totiž japonský motokrosový šampionát All Japan National MX. Podľa vyjadrení pretekárov, ktorým bolo umožnené pretekať v tomto seriáli, tak sa technika z japonského majstráku objavuje v Európe alebo Amerike s 1 až 3- ročným oneskorením. Závisí to aj od toho o aké diely sa jedná, lebo niektoré podliehajú homologácii. Nech už je to číslo akékoľvek, tak transworldmx.com priniesol fotografie, ktoré sú dôkazom, že minimálne rok náskoku si Japonci nechávajú pre domáci šampionát. Nie týždne, ani mesiace, ale veru je to minimálne rok.

Japonci, predtým než pustia niečo do sveta, tak si to skúšajú na domácich jazdcoch. Softvéroví inžinieri by to nazvali Betaverzia. Jednak je menšia šanca na únik informácií a hlavne v prípade neúspechu, to nie je celosvetová blamáž. Nehovoriac, že tieto stroje sa nedajú odfotografovať nikde inde, len v Japonsku.

jpnhonda

Honda používa tlmiče Showa, ale majú znova klasickú mechanickú pružinu, žiadnu vzduchovú. V HRC testujú aj také “drobnosti” ako titanové nádrže, hoci na obrázku je plastová, ktorá svojou pružnosťou umožňuje jazdcovi lepšie cítiť motorku. Zdá sa, že Japonci sa neboja vyskúšať čokoľvek, čo prinesie aspoň milisekundu a aj majú na to $$$.

jpnyam

Yamaha má aj od oka iný rám. Najvýraznejšia zmena je výstuha na úrovni hlavy válca. Od tuhšieho rámu si sľubujú väčší cit na predok a aj lepšiu trakciu.

jpnsuz

Suzuki má tiež nový rám a experimentujú s karbónovým airboxom a podsedadlovým rámom, ktorý na obrázku nevidno, lebo im spôsobuje prílišnú tvrdosť. Tlmiče sú Kayaba. Jediní majú pneumatiky Bridgestone, ktoré tiež nebudú z obchodu.

kawijp

Kawasaki má tiež nový rám, podobný Suzuki, ale najmä vzduchové tlmiče Showa SFF Tripple Air Forks.

jpnktms

Perličkou na záver je účasť KTM, síce v súkromnom tíme, ale používajú továrenské tlmiče Kayaba a nie WP ako by sa čakalo.

O taký rok-dva alebo tri, by sme podobné motorečky mohli vidieť aj v MMSR.

Továrenské stroje v japonskom majstráku.
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Komentáre