Prečo sú amatéri dôležitejší Asfalt, autá, cestné moto

Význam amatérskych športovcov je väčší ako sa môže zdať na prvý pohľad. Sú to totiž tí najzarytejší fanúšikovia vďaka ktorým majú preteky (trebárs oproti divadlu) výnimočnú atmosféru. Hobíci, v porovnaní s úplnými laikmi totiž vedia oceniť umenie profesionála na 5. a aj 15. mieste. Ďalšia vec, že amatéri zo športu peniaze neberú, ale naopak- do neho nosia. Zarábajú tak nielen športovci, ale aj predajcovia, výrobcovia, ladiči, tréneri, majitelia dráh… Hlavne je to fantastická základňa bez ktorej motoršport nemôže dobre fungovať.

Žubor Cup 2014

Žubor Cup 2014 (foto: J. Buchel)

Keď zrátame motokrosárov, enduristov, cesťákov, rally, vrchárov, motokáristov atď. zistíme, že aj na Slovensku máme tisíce amatérskych pretekárov. Niektorí sa vozia vyslovene pre zábavu, len párkrát za rok, iní sa snažia priblížiť profi jazdcom. Tak, či tak, je to slušná masa ľudí, obzvlášť ak vezmeme do úvahy, že u nás je skutočných profesionálov ešte menej ako šafránu.

Slovenský okruhový pohár

Slovenský okruhový pohár

Preto a aj pre všeličo iné sme sa rozhodli dať dokopy sériu článkov o príprave a ladení techniky, ale aj všeličoho, čo súvisí s prípravou na preteky. Všetko doplnené o vedomosti a skúsenosti od ľudí, čo už majú v motoršporte výsledky. Rozdelené na  2 vetvy- jedna pre cestné a druhá pre terénne motorky.

MS MOTO CUP- dá sa pretekať na všeličom, ak sa neberiete príliš vážne

MS MOTO CUP- dá sa pretekať na všeličom, ak sa neberiete príliš vážne

Začíname debatou s organizátormi amatérskych pretekov, aby sme mali lepší prehľad čo, kde a zakoľko sa dá zazávodiť si, ale aj koľko radosti to prinesie a aké problémy sú s tým spojené. Okruhový šampionát áut organizuje Roland Sikhart, okruhové motorky Miro Sloboda. Diskusie sa mala zúčastniť aj Andrea Zmajkovičová za šampionát motokrosu a štvorkoliek, ale nemohla prísť, tak s ňou podebatujeme dodatočne. Jedna vec je však istá, že títo ľudia sa vyslovene snažia prilákať účastníkov na preteky, takže ich hobby preteky sú v niektorých smeroch lepšie ako “veľké” majstráky. Z nejakého dôvodu do toho investujú svoj čas a riskujú , že prerobia kopec peňazí, len aby si druhí zajazdili. Nájdu sa však aj kritické názory, že to odčerpáva účastníkov z “veľkých” majstrákov a podobne. Akú- takú logiku to má, ale…

S Bučkom sme teda prizvali na debatu organizátorov pretekov pre hobby jazdcov, nech to máme z prvej ruky. O semaforovom efekte, ale aj  čo, prečo a za koľko. Dokonca aj o tom, že na pretekanie nemusíte mať ani vlastnú techniku:

 

11018177_10203848957092368_1398592790_o

naokruh.sk

slovensky-okruhovy-pohar

okruhy.sk

banner

slovakiacross.sk

Prečo sú amatéri dôležitejší
3 votes, 4.67 avg. rating (92% score)

Komentáre