Ako opraviť “tečúce” tlmiče Asfalt, cestné moto, Motokros/Enduro, Terén, Tip/Test, Tip/Trik

brzdy

olej pri brzdách

Tečúci olej z tlmičov je nepríjemná záležitosť. Človek každú chvíľu čaká kedy to natečie na brzdové doštičky. Nemusíme ale hneď utekať do servisu. A hoci na výmenu gufera treba dielňu, špeciálne vybavenie, čas a nie každý to zvládne sám, lebo s kombinačkami a šroubovákom pred bytovkou to nepôjde, tak… Odhadujem, že 90% netesniacich gufier sa dá opraviť jednoducho a rýchlo- stačí ich vyčistiť- aj bez mechanika. Obzvlášť na pretekoch je to nepríjemná situácia a nie je čas vymieňať guferá. Ale vo väčšine prípadov to vôbec nie je potrebné.

Zvykol som na to používať mierky na ventily, lenže tie sú plechové a ostré, tak je veľmi ľahko guferá poškodiť. Šikovní Američania začali vyrábať plastové prípravky na čistenie gufier. Výhodou nás, čo ale nie sme továrenskí jazdci je, že máme ekologické myslenie 😉 Trochu pohneme rozumom a prípravok si urobíme vlastnoručne z použitej plastovej fľaše.

Na nej je krásne to, že je oblá, takže plast netreba ohýbať a pekne si sadne na nohu tlmiča. Netlačí zbytočne na gufero ako pri použití oceľových mierok. Ideálne sú fľaše bez vrúbkovania. Mne sa perfektne osvedčila fľaša z Viney, aj kvôli tomu, že polovičku mám prehnutú podľa prsta a druhá je prehnutá opačne, aby sadla na rúru. Je zelenej farby, bude sa ľahšie hľadať v náradí ako bezfarebný kúsok plastu. Ale aj 1,5l americká kokakola je výborná, lebo vrúbkovanie sa dá využiť v prospech našej veci. Stačí len vystrihnúť do požadovaného tvaru a zabrúsiť jemným šmirgľom.

home made

za 2 minúty

Najmä starší, ktorí si pamätajú éru pred digitálnymi foťákmi, radi používajú kinofilm, lenže dnes už ani nikto nevie, kde sa to dá ešte kúpiť. Strhávačky z okuliarov má však každý, tak 1 starú treba nezahodiť. Nie je to také elegantné riešenie ako viac-krát použiteľný priprávok z PET fľaše, ale ako núdzové riešenie sa to dá použiť tiež.

Takéto návody ako sa v domácich podmienkach starať o motorku budem dávať častejšie. Pár mám pripravených a ďalšie vymyslím.

Videonávod ako sa čistia guferá u profíkov:

 

Pre Američanov, ktorí nevedia vystrihovať:

 

 

Ako opraviť “tečúce” tlmiče
1 vote, 5.00 avg. rating (95% score)

Komentáre